Kredi Kartı Harcamalarında Artış. İki Faktör Göze Çarpıyor

Türkiye’de siyasi otoritenin sıkı politika duruşuna rağmen, son tüketim verileri talepte beklenen soğumanın kalıcı olmadığına işaret ediyor.

TÜKETİM HARCAMALARI YÜKSELDİ, ÖNE ÇIKAN GRUPLAR BELLİ OLDU

Bloomberg’in haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın verilerine göre, banka kartı ve kredi kartı işlemler tutarı önceki haftaya kıyasla yüzde 17 artarak 240,9 milyar TL seviyesine yükseldi. Vergi ve BES ödemelerindeki artışın etkisiyle bu artışın öne çıkan nedenleri arasında yer aldı. Sömestr tatili döneminde yapılan harcamalar da verilere yansıdı.

SEKTÖRLER ARASINDA YÜKSELİŞ, AZALANLAR ARASINDA DİKKAT ÇEKENLER

Verilere göre, hizmet sektörleri, eğitim-kırtasiye, araç kiralama ve akaryakıt harcamaları gruplarında belirgin haftalık yükselişler görüldü. Harcamalarda azalan az sayıda alt gruplar arasında ise elektrik-elektronik harcamaları dikkat çekti.

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİNDE DE ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Haftalık 16,2 milyar TL artışla 78 milyar TL’ye yükselen internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışverişlerinde de dikkate değer bir artış yaşandı.

TOPLAM ALIŞVERİŞLERDE YILLIK DEĞİŞİM YÜKSELDİ

Ekonomist Haluk Bürümcekçi’nin hesaplamalarına göre, vergi ve BES ödemelerini hariç tutarak yapılan toplam alışverişlerin son 4 haftalık ortalamasının yıllık değişimi yüzde 109,3 artarak yükseliş gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir