Fatih Altaylı hakkında 2 yıla kadar hapis istemi: Savcıya göre, “Eline sağlık” paylaşımı “yakın tehlike”

Fatih Altaylı hakkında “Suçu ve suçluyu övme” suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Mahkeme, Altaylı hakkında duruşma yapılmaksızın basit yargılama usulüyle yargılama yapılmasına hükmetti. Altaylı savunmasında, suça konu “Eline sağlık” paylaşımı yapmasındaki amacın aslında bir sosyal deney olduğunu söylemiş ve suçlamaları kabul etmemişti. 

Fatih Altaylı hakkında 1 Ocak’ta İstanbul’da düzenlenen “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” yürüyüşünün ardından İsmail Aydemir’e yumruklu saldırıda bulunan Ege Akersoy’a ilişkin sosyal medya hesabından “Eline sağlık” paylaşımı yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Altaylı bu paylaşımını daha sonra kaldırmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca konuyla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

Yakın tehlike iddiası

İddianamede, olay sonrasında saldırıda bulunan şahsa yönelik sosyal medya üzerinden destek mahiyette övücü nitelikte paylaşımların yapıldığı, şüpheli Fatih Altaylı’nın da Twitter üzerinden 1 Ocak 2024 tarihinde “Eline sağlık” şeklinde aynı gün, aynı saatte paylaşımda bulunduğu, “kapsamda kamuoyunun yakın şekilde birçok vatandaşımızın takip ettiği, insani, İslami ve milli bilinçle düzenlenen saldırıları kınayan, terör örgütlerini lanetleyen gösteriler sonrasında mitinge katılan bir vatandaşa yönelik gerçekleşen eylemin övülmesi nedeniyle kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı” öne sürüldü.

Suçlamaları reddetmişti

Altaylı’nın bu paylaşımı daha sonra kaldırdığı tespit edildiği, Altaylı’nın savunmasında bir arkadaşıyla otururken meydana gelen olayla ilgili arkadaşını, “Şimdi bir tweet atacağım, bakalım kim üstüne alınacak” diyerek suça konu “Eline sağlık” tweetini attığı, bu paylaşımı yapmasındaki amacın aslında bir sosyal deney yapmak olduğunu beyan ederek üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği ve adli kontrol kararıyla serbest bırakıldığı kaydedildi. 

İddianame hazırlandı

İddianamede, şüphelinin savunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu, “Eline sağlık” paylaşımının saldırıda bulunan kişiye ve eylemine yönelik olduğu öne sürüldü. Ayrıca benzer tarzda mitinglerin suç tarihinden sonra da farklı illerde yapılmaya devam ettiği ve mitinglerin güncellik değerini yitirmediği, Altaylı’nın “övücü mahiyette” paylaşımda bulunarak “Suçu ve suçluyu övme” suçundan 2 yıla kadar hapsi istendi.

Adli kontrol kararı kaldırıldı

İddianame, İstanbul 21. Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi. Mahkeme, iddianameyi mevcut delillerin toplanmaması gerekçesiyle iade etti. Ancak savcılık iade kararına itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi iddianamenin iadesi kararını kaldırarak dosyayı yeniden 21. Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi.

Bunun üzerine iddianameyi kabul eden mahkeme, suçun vasfı nedeniyle Altaylı hakkında basit yargılama usulü kapsamında yargılama yapılmasına hükmetti. Mahkeme, Altaylı ve avukatlarına savunmalarını dilekçe şeklinde sunmaları için 15 günlük süre verdi. Mahkeme tensip zaptında 15 günlük süre dolduktan sonra duruşma yapmadan beraat kararı, düşme veya ceza verilebileceğini de belirtti. Mahkeme, Altaylı hakkında 5 Ocak 2024 tarihinde verilen adli kontrol kararlarının da kaldırılmasına karar verdi.

Fatih Altaylı gündem olan “Eline sağlık” paylaşımı hakkında konuştu

Bugün konuyla ilgili konuşan Altaylı, YouTube kanalında yayınlanan “Fatih Altaylı yorumluyor: Türkiye’de ‘özgür irade’ sevilen ve istenen bi’ meziyet değil!” başlıklı yayınında şunları söylemişti:

“Dün bu olaylar patlayınca ve olaylar olmaya başlayınca ben bir tweet attım. Tek bir şey söyledim. Elinize sağlık. Hiçbir özne yazmadan ve hatta bunu yazarken. Bir arkadaşım vardı, dedi ki Kimin nesi? Dedi ki Bak bakalım kim ne anlayacak? Çünkü yumruk atanı yakalayanlar eline sağlık olabilir. Yumruk atanın eline sağlık. Herkesin olabilir. Kim ne anlayacak abi? Bir anda ne kadar adam varsa ortaya döküldü ve sanki ben yumruk atanın eline sağlık diyormuş gibi. Halbuki ben hiçbir şey demiyorum. Ben kim ne anlayacak onu görmeye çalışıyorum.”

TIKLAYIN – Fatih Altaylı: İfadeye çağrılmadım, ama çağrılırsam da şaşırmam!

TIKLAYIN – Rasim Ozan Kütahyalı: Altaylı tamamen sivil bir insan değil, yarı-resmî bir figürdür, tutuklanıp tutuklanmayacağını devlet içi güç dengesi belirleyecek

TIKLAYIN – Erdoğan’ın başdanışmanı Fatih Altaylı’ya hakaret edilen videoyu paylaştı: Ağzına sağlık

TIKLAYIN – Elinde “tevhid” bayrağı taşıyan şahsı yumruklayan şüpheli tutuklandı

TIKLAYIN – Filistin’e destek yürüyüşünde “tevhid” bayrağı açan kişiye yumruk attı: “Bir Türk olamadınız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir