İYİ Partili Çömez: Metinlere sadığız, Kemal Bey’in adaylığına itirazımız yok

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, Halk TV yayınına katılarak Altılı Masa’daki ‘aday’ krizini değerlendirdi.

“Masanın kurulduğu günden beri açıkladığı deklarasyonlarına, yüzlerce sayfadan oluşmuş mutabakat metnine sonuna kadar sadığız ve savunuyoruz. Yapılan bütün çalışmaları çok değerli buluyoruz” diyen Çömez, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ‘masadan kalkması’na ilişkin özetle şunları söyledi:

– 26 Ocak tarihli toplantıda, Cumhurbaşkanı adayını belirlemede 6 liderin ortak karar alacağı ve dayatma mantığı ile bu işin olmayacağı vurgulanmıştı. Sayın Akşener ‘ben aday değilim’ dedi. Mutlaka ortak bir karar verilmesi lazım ve tek arayla gidelim vurgusu yaptı hep.

– Dayatmalara itirazı olduğunu, noter olmadığını birçok kez söyledi. Son toplantıda bir adaylık söz konusu oldu. Sayın Akşener partimizin görüşlerini ortaya koydu. Bizim elimizdeki anket sonuçlarında veriler biraz tereddütlü. 28 Şubat deklarasyonuna vurgu yaparak bir anket çağrısı yaptık. Her partinin önereceği bir anket firmasının yapacağı anketlerin ortalamasının alınması önerildi.

‘HALA MASADAYIZ’

– Altını açıkça çiziyoruz. Mutabakat metinlerine sonuna kadar sadığız. Masadan biz kalkmadık biz hala masadayız.

– Kemal Bey’in adaylığına itiraz yok. Kemal Bey önemli ve değerli bir siyasetçidir. Sayın Akşener bizimle yaptığı toplantılarda bugün dahil bunları tekrarlamıştır. Karşı çıktığımız şey prensiplerden sapılması. Bu prensiplere uyulursa Kemal Bey’in adaylığına itirazımız yok. Altı ayrı siyasi partinin belirleyeceği 6 ayrı anket şirketinin verilerine biz saygı duyacağız. Bizim kişilerle ilgili bir tartışmamız yok. Prensipler ve ilkeler çerçevesinde bakalım. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir