Engelli şampiyon ödülünü depremzedelere bağışladı

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde daha önce yağlı güreş sporcusu olan Hakan Dağ’ın (36) hayatı 2013 yılında geçirdiği iş kazasıyla alt üst oldu. Ormanda çalışırken üzerine kamyondan tomruk düşen Dağ, sol bacağından ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Dağ’ın parçalanan sol bacağı, diz hizasından kesildi. Güreşte 15 madalyası bulunan Dağ, bacağını kaybettikten sonra çok sevdiği bu sporu da bırakmak zorunda kaldı.

Evli olan Dağ 1,5 yıl süren tedavinin ardından protez bacakla hayatını sürdürüyor. Ormanda çalışmaya devam eden Dağ, halter sporuna merak sardı. Bir yandan ormanda çalışırken bir yandan da kütükleri kaldırıp antrenman yapan Dağ, 2017 yılında ilk kez katıldığı Bedensel Engelliler Halter Şampiyonası’nda Türkiye 4’üncüsü oldu.

Acıpayam’da spor salonu sahibi olan Uğur Tekin, halterde yüksek dereceler alması için azimli gördüğü Dağ’ı çalıştırmaya başladı. Ampute sporcu Dağ, bölgesel ve Türkiye çapında katıldığı yarışmalarda şampiyonluklar yaşayıp madalyalar kazandı.

Pamukkale Üniversitesi Acıpayam Meslek Yüksekokulu’nda personel olarak çalışan Dağ, geçen yıl katıldığı Türkiye Powerlifting Şampiyonası’nda engeli olmayan rakiplerini geçerek altın madalya kazandı.

“BU ŞAMPİYONANIN YERİ BENİM İÇİN AYRI OLDU”

Dağ, 18-19 Mart tarihleri arasında Türkiye Halter Federasyonu tarafından Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’na da katıldı. 88 kilogramda 145 kilo kaldıran Dağ, bu yarışmada da Türkiye şampiyonluğu elde etti.

Dağ, yarışmadan kazandığı para ödülünü de Nazilli’ye yerleşen depremzede aileye verdi.

Dağ, “7 kez Türkiye şampiyonu oldum ancak bu şampiyonanın yeri benim için ayrı oldu” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir