Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı açılıyor… Bakan Karaismailoğlu: Bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin önü açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun CNN TÜRK’teki konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Kayseri hattımızda da çalışmalarımız bitti. Yüksek teknoloji isteyen hattı Sivas’la kavuşturuyoruz. Önümüzdeki yıllarda Kars’a Bahçivan’a kadar hattı planladık. 3 bin 500 km hattı projelendirdik devam ediyoruz. Ankara İzmir hattımız devam ediyor. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin önü açıldı. Karayolunda da, havayolunda da. Yarın yerli ve milli trenimiz ile Adapazarı’nda yolcu taşımaya başlıyoruz.

Sivas’tan İstanbul’a 6 saate ulaşabilecek. Ankara İstanbul arasına da süper hızlı tren yapılacak ve 80 dakikaya düşecek.

‘NÜFUSUNU YÜZDE 50’SİNE HIZLI TREN HİZMETİ SUNACAĞIZ’

Ankara-Sivas hızlı tren Hattında; Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon olduğunun bilgisini veren Karaismailoğlu, “Proje ile Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizi de hızlı tren konforu ile tanıştıracağız. Hattımız ile Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 405 kilometreye düşürdük. 12 saat olan seyahat süresini 2 saate, Ankara-Yozgat arasını 1 saate indirdik. Projemizle Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizin de Ankara merkezli hızlı tren ağına bağlanması ile bu illerimizde yaşayan yaklaşık 1,4 milyon vatandaşımızı hızlı trenle seyahat etme imkanına kavuşturuyoruz. Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı, İstanbul dahil olmak üzere Konya, Eskişehir gibi illerimizden gelecek birçok yolcumuza ev sahipliği yapacak. Böylece, Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya, Konya-Karaman ve Ankara-Sivas hızlı tren güzergahında yer alan 11 ilimize doğrudan, bu illerimize komşu 9 ilimize de dolaylı olmak üzere toplam 20 ilimizdeki ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sine hızlı tren hizmeti sunacağız” diye konuşmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir