ABD çizgisini bozmadı: PKK uzantısı örgütle “devam” dedi

Amerikan kamuoyunu sarsan Savunma Bakanlığı belgelerinin sızdırılması skandalıyla ilgili basın açıklaması yapan Ryder’a, Türk gazetecilerce Amerikan askerlerinin Irak’ın kuzeyinde terörist başı Ferhat Abdi Şahin’e neden eşlik ettiği ve bu misyon için Irak makamlarından izin alınıp alınmadığı yönündeki sorular yöneltildi.

Sözcü Ryder, Amerikan askerlerinin, Ferhat Abdi Şahin’e Kuzey Irak’ta IŞİD’le mücadele gerekçesiyle eşlik ettiği yanıtını verdi.

Ryder, söz konusu seyahatin Irak merkezi hükümetinden izin alınarak yapılıp yapılmadığı sorusuna ise net yanıt vermedi.

AA’nın haberine göre ABD’li Sözcü, günlük basın toplantısında, “CENTCOM, geçen hafta üç ABD askerinin Kuzey Irak’ın Süleymaniye ilinde bir hava saldırısına hedef olan YPG/SDG elebaşı Mazlum Abdi’ye eşlik ettiğini teyit etti. Amerikan askerlerinin Mazlum Abdi ile oradaki görev ve angajmanları nelerdi?” sorusuna karşılık IŞİD’le ile mücadeleyi gerekçe gösterdi.

Irak’ın Süleymaniye kentinde, 7 Nisan’da ABD askerlerinin de bulunduğu seyir halindeki bir konvoya ateş açıldığını, mühimmatın konvoyun 100 metre uzağına düştüğünü ve herhangi bir kayıp olmadığını aktaran Ryder, Amerikan askerlerinin “IŞİD ile mücadele kapsamında” orada olduğunu savundu.

Seyahate Irak tarafından izin verilip verilmediği sorusunu ise IŞİD ile mücadelede Irak güvenlik güçlerine taktik destek verdiklerini söyleyerek yanıtladı.

Ryder, “Bu operasyon, IŞİD ile mücadele bakımından bölgeler arasında bir görevdi.” değerlendirmesinde bulundu.

“Mazlum Abdi Suriye’de. Siz Suriye’de onunla işbirliği yapıyorsunuz. Burada sınır ötesi bir durum var.” sorusuna Ryder, IŞİD ile mücadele koalisyonunun karargahının Irak’ta olduğunu söylemekle yetindi.

“HEDEF OLMA ENDİŞEMİZ YOK”

“ABD ordu mensupları SDG lideriyle birlikte hareket ederken, Savunma Bakanlığı içinde, Amerikan askerlerinin de meşru bir hedef haline getirildiği endişesi yok mu? En azından en büyük NATO müttefiklerinizden biri, PKK ile on yıllardır süren ve ABD istihbarat topluluğu tarafından çok iyi bilindiği düşünülen bu ilişki nedeniyle?” yönündeki soruya ABD’li sözcü, “Hayır” yanıtını verdi.

“YPG, PKK DEĞİL”

Tuğgeneral Patrick Ryder, şu ifadeleri kullandı:

“IŞİD’i yenme misyonunun bir parçası olarak SDG ile 2014’ten, 2015’ten bu yana ortaklık yapıyoruz. Onlarla uzun süredir devam eden bir ilişkimiz var. Onlar PKK değil. IŞİD’i yenmek için SDG ile ortaklık yapıyoruz. Yani hayır, çok uzun bir süredir ortak operasyonlar yürütüyoruz.”

ABD’nin ‘NATO müttefiki’ Türkiye, SDG’yi oluşturan unsurlardan YPG’yi, PKK’nın Suriye kolu ve terör örgütü olarak kabul ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*